A transzmutációs projekt első periódusának lezárása alkalmával február 7-én nemzetközi konferenciát rendeztek az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetben. A kutatócsoportot vezető Osvay Károly a lézeres transzmutációs kutatás öt évét bemutató, a Szegedi Tudományegyetem honlapján megjelent interjúban elmondta, hogy a kutatási programot egy kormányrendelet hívta életre 2019 márciusában. Mivel az ország a nukleáris energia mellett tette le a voksát, számolnunk kell azzal, hogy a nukleáris energia melléktermékeivel kezdeni kell valamit. A transzmutációs eljárás lényege, hogy egy megfelelő neutronforrás segítségével olyan eszközt lehet építeni, amivel a kiégett fűtőanyagokban lévő, nagyon hosszú ideig sugárzó izotópokat nagyságrendekkel rövidebb ideig sugárzó izotópokká lehet alakítani.
A kutatócsoport az ELI-ben vizsgálta meg, hogy rövid impulzusú lézerekkel hogyan lehet részecskéket gyorsítani, a gyorsított részecskékkel pedig hogyan lehet neutront kelteni. Olyan rövid impulzusú lézerekkel, mint az ELI-ben lévők, korábban nem végeztek ilyen kísérleteket. Az ELI-ben jelenleg is működik a Szegedi Tudományegyetem kutatói által kifejlesztett neutronforrás, ezt a nyalábvonalat meghirdették az ELI legutóbbi felhasználói programjában is.
Az interjúban szó esik arról, hogyan lehet lézerekkel neutront kelteni, miből áll az a berendezés, amellyel a neutronkeltés történik. Osvay Károly arról is beszélt, hogy a műszaki tudományos tervezésekből publikációk születtek, emellett beadtak két szabadalmat. A beszélgetés során arra is kitért, hogy miként folytatódik a program.
Az interjú itt olvasható.