A 15 szakértőt tömörítő ISTAC az ELI ERIC közgyűlésének és vezetőségének független tanácsadó testületeként működik. Feladata stratégiai iránymutatást nyújtani az ELI létesítmények korszerű kutatási infrastruktúraként való fenntartásához és működtetéséhez, továbbá biztosítani a legmagasabb szintű kiválóság és innováció elérését a lézeres tudományok terén.
Független tanácsadóként az ISTAC fontos szerepet játszik az ELI ERIC tudományos célkitűzéseinek, például közös felhasználói programjának előmozdításában. A testület tagjai az ELI szempontjából releváns tudományos és műszaki területek elismert európai és egyesült államokbeli szakértői, akik megbízatása három évre szól. Az ELI ERIC ezúton is szeretné háláját kifejezni az ISTAC korábbi tagjainak, és különösen leköszönő elnökének, John Colliernek (CLF).
A szegedi megbeszélés átfogó napirendje a jelenlegi kutatási eredmények értékelésétől az ELI ERIC jövőjére vonatkozó stratégiai célkitűzésekkel kapcsolatos tanácsadásig terjedt. A testület értékelte a folyamatban lévő főbb ELI-projekteket és kezdeményezéseket, áttekintette a javasolt tudományos és műszaki fejlesztéseket, valamint az ötödik felhasználói felhívás legújabb eredményeit. Az évente kétszer megrendezett találkozók lehetőséget adnak az ISTAC tagjai számára, hogy ellátogassanak az ELI ERIC létesítményeibe és kapcsolatot tartsanak fenn azok tudományos és műszaki munkatársaival.
|
A mostani ülést az ISTAC újonnan megválasztott elnöke vezette le. Roger Falcone a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem fizikaprofesszora, az Amerikai Fizikai Társaság volt elnöke és a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium Advanced Light Source nevű létesítményének egykori igazgatója. Korábban az ELI ERIC és az ELI Beamlines tanácsadó bizottságainak is volt tagja, így nagy tapasztalattal tudja segíteni az ISTAC munkáját. A Kaliforniai Egyetemen működő kutatócsoportja szilárd anyagok és plazmák viselkedését vizsgálja extrém nyomás és hőmérséklet mellett. Falcone ezenkívül aktívan szorgalmazza szövetségi és magán források bevonását a kutatás és az oktatás támogatásába.
Az ELI egyedülálló, élvonalbeli műszerparkja páratlan lehetőségeket biztosít a tudományos felfedezésekhez” – mondta. „Örömmel tölt el, hogy az ELI ERIC ISTAC elnökeként szolgálhatok és segíthetek a szervezetet a folyamatos kiválóság irányába terelni, és mindeközben hozzájárulhatok a lézeres tudományok és a nagy intenzitású kutatások fejlődéséhez.”
Thomas Tschentscher, az ISTAC alelnöke
Az ISTAC alelnökének Thomas Tschentschert, az európai röntgenlézer-kutatóközpont (European XFEL) tudományos igazgatóját és igazgatótanácsának tagját választották. Tschentscher az ultragyors röntgentechnológia szakértője. Szabadelektron-lézerek (FEL) és műszerek fejlesztésével, valamint azok tudományos alkalmazásával kapcsolatos ismeretei támogatják majd az ELI-t a lézeres kutatások új határainak feltárásában.
„Örömmel üdvözöljük az ISTAC új tagjait és mutatjuk be nekik az ELI ERIC-ben folyó fejlesztéseket” – mondta Andrew Harrison, az ELI ERIC tudományos igazgatója. „Együttes szakértelmükkel az ELI javát fogják szolgálni, és segítségükkel kulcsfontosságú fejlesztéseket valósítunk majd meg, biztosítva, hogy létesítményeink továbbra is a tudományos felfedezések élvonalában maradjanak, és érdemi hozzájárulást nyújtsanak a globális tudományos közösség számára.”
Az ELI ERIC Nemzetközi Tudományos Tanácsadó Testületének (ISTAC) tagjai:
Elnök: Roger Falcone (Kaliforniai Egyetem, Berkeley, USA)
Félicie Albert
Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium (LLNL, USA)
Andrius Baltuška
Fotonikai Intézet, Bécsi Műszaki Egyetem
Angela Bracco
Milánói Egyetem
Francesca Calegari
Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)
John Collier
Központi Lézeres Kutatóintézet (CLF, STFC, Egyesült Királyság)
Per Eng-Johnsson
Lundi Egyetem
Leonida A. Gizzi
Nemzeti Kutatási Tanács (CNR, Olaszország)
Ekaterina Iordanova
Nadzsakov Intézet, Bolgár Tudományos Akadémia
Kamarás Katalin
Szilárdtestfizikai és Optikai Intézet, Wigner Fizikai Kutatóközpont
Katia Parodi
Ludwig-Maximilians Egyetem, München (LMU)
Tomáš Polívka
Dél-Csehországi Egyetem, České Budějovice
Ulrich Schramm
Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR)
Thomas Tschentscher
Európai Röngtenlézer-kutatóközpont (European XFEL)
Jonathan D. Zuegel
Rochesteri Egyetem, USA