„Nagy örömmel üdvözöljük Bulgáriát az ELI ERIC teljes jogú tagjaként” – nyilatkozta Allen Weeks, az ELI ERIC főigazgatója. „Az a fejlődés, amelyet Bulgária az elmúlt néhány évben a nemzeti befektetéseknek köszönhetően a lézerkutatás terén elért, megalapozta az intenzívebb együttműködést. Alig várjuk, hogy együtt dolgozhassunk lelkes bolgár fiatal kutatókkal és a bolgár tudományos közösséggel, és hogy az ország aktívabb szerepet játsszon az ELI-ben.”
Alapító megfigyelőként Bulgária jelentős beruházásokkal fejlesztette nemzeti lézerfizikai képességeit az elmúlt három évben. A Bolgár Tudományos Akadémia Szilárdtestfizikai Intézetében, a Bolgár Tudományos Akadémia Elektronikai Intézetében és a szófiai Ohridi Szent Kelemen Egyetemen működő két új, csúcstechnológiát képviselő és három korszerűsített lézerlaboratóriumnak köszönhetően Bulgária immár rendelkezik olyan berendezésekkel, amelyek lehetővé teszik az ELI-vel való aktív együttműködést nagy jelentőségű kutatásokban.
Csoportkép az ELI ERIC konzorcium bulgáriai rendezvényéről
„Bulgária nagy hagyományokkal rendelkezik a lézertechnológia és a lézerkutatás terén, és a teljes jogú tagság elnyerése az ELI ERIC-ben kritikus előrelépés nemzeti tudományos közösségünk számára” – mondta Nikolai Vitanov miniszterhelyettes. „Ezzel lehetővé válik számunkra, hogy teljes értékű résztvevői legyünk az úttörő kutatási és fejlesztési projekteknek, és hozzájáruljunk az európai lézertudomány jövőjéhez.
Az ELI ERIC az első olyan lézeres kutatási infrastruktúra, amelyben Bulgária teljes jogú tagságot szerez, és ezzel kulcsfontosságú szerepet vállalhat e gyorsan fejlődő területen. Ez a tagság nemcsak az élvonalbeli kutatáshoz nyitja meg az utat Bulgária számára, hanem a nemzetközi együttműködések fejlődését is elősegíti. A tagság által kínált lehetőségek tovább erősítik Bulgária tudományos infrastruktúráját, miközben megszilárdítják Európa vezető pozícióját ezen a fontos területen.
Bulgária 1999 óta a CERN teljes jogú tagállama, amelynek értelmében bolgár tudósok is részt vesznek a CERN kiemelt kísérleteiben, például a Compact Muon Solenoid (CMS) kísérletben a nagy hadronütköztető gyűrűben. Bulgária emellett számos más európai kutatási infrastruktúrában is részt vesz tagként. Ilyen a Biobankolási és Biomolekuláris Kutatási Infrastruktúra – Európai Kutatási Infrastruktúra-konzorcium (BBMRI-ERIC), az Európai Társadalmi Felmérés (ESS ERIC) és az Európai Lemezmegfigyelő Rendszer (EPOS).
(Felső kép: Tzveta Apostolova bolgár lézerfizikus /jobbra/ az ELI ALPS-ban)