Mielőtt valaki beadná a jelentkezését, előbb érdemes tisztázni, hogy mi is a fotonika. A fotonika a fény (a fotonok) terjedésével, továbbításával, érzékelésével, feldolgozásával és alkalmazásával foglalkozó eljárásokat magában foglaló tudományterület, az optikához és a lézerfizikához szorosan kapcsolódik. A fotonika jelentős szerepet játszik a modern tudományban és technológiában, hiszen a fotonikai alapú alkalmazások napjainkban széles körben elterjedtek. Ilyen technológiákon alapul többek között a nyomtató, a DVD-lejátszó és a telefon. E technológiát használják képek felvételére, feldolgozására, a napenergia begyűjtésére és tárolására, a távközlésben (optikai szálak), az adatok tárolásában és gyors átvitelében, valamint feldolgozásában, továbbá lézeres berendezések, lézerrendszerek építésénél. A fotonikai mérnök ezen és ezekhez hasonló alkalmazások fejlesztésén és tervezésén dolgozik, amelyek napjaink rohanó és a folyamatosan fejlődő világában elengedhetetlenek.
Aki jelentkezik, alkalmazásorientált, a fizika és a műszaki tudományok határterületét lefedő, az ipari szereplők és a munkaerőpiac által igényelt tudással, kompetenciákkal rendelkező szakemberré válhat. Olyan, egyedi elméleti és gyakorlati tudást kap, amit Magyarországon egy képzési intézményben sem oktattak eddig. A négy félév alatt megszerzett elméleti és gyakorlati ismereteik alapján a végzettek alkalmasak új fotonikai eszközök, módszerek, technológiák és anyagok tervezésére, kidolgozására, kifejlesztésére, továbbá azok validálására és tesztelésére. A képzést azoknak ajánlják, akik szeretnék elmélyíteni tudásukat a fotonika, a nanotechnológia területén, illetve szeretnék megismerni és alkalmazni a modern mérési technológiákat és műszereket.
A fotonikai mérnöki mesterszakra azok jelentkezhetnek, akik elvégezték az egyetem fizikus-mérnöki alapképzési szak alkalmazott fotonikai specializációját. A szükséges kreditek birtokában a fizikus-mérnöki alapképzési szak egyéb specializációt végzett hallgatói, továbbá a fizika, a villamosmérnöki, a gépészmérnöki, a mechatronikai mérnöki, a mérnökinformatikus és a molekuláris-bionika mérnöki alapképzési szakokon végzett hallgatók is beadhatják jelentkezésüket.
A tanulók egyebek mellett megismerkedhetnek a nanofotonikával és nanoplazmonikával, a biológiában és az orvostudományban mindinkább elterjedt mikrofluidikával. Az ultragyors fotonika modul keretében megismerik az ultrarövid lézerimpulzusok előállításának és erősítésének módszereit, ezen impulzusok alkalmazási területeit, illetve a használt diagnosztikai eszközök működésének fizikai hátterét.
A fotonikai mérnöki mesterképzésnek az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar három intézete (Fizikai Intézet, Informatikai Intézet, Kémiai Intézet), az SZTE Mérnöki Kar, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont és az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet tantermei és laboratóriumai adnak helyet, ahol modern körülmények között színvonalas kutatási berendezéseken sajátíthatják el a szükséges tudást a hallgatók.
A képzés olyan egyedi, más oktatási intézményben meg nem szerezhető, komplex, a műszaki, a természettudományi és gazdasági ismereteket is magában foglaló tudást kínál, amire a munkaerőpiacon széles körben szükség van. Fotonikai mérnöki MSc diplomával dolgozhat valaki például optikai fejlesztőmérnökként, tervezőmérnökként, technológiafejlesztő mérnökként, szoftverfejlesztő mérnökként, kutató-fejlesztőként, tesztmérnökként a kutatás-fejlesztés, az anyagtudomány, a járműipar, nanotechnológia, az optika és lézertechnológia, valamint az infokommunikáció területén tevékenykedő innovatív, tudásintenzív vállalatoknál, kutatóintézeteknél és egyetemeken.
Szegeden az SZTE TTIK Fizikai Intézetben, az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetben és a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban kiemelt szükség van a fotonikai szakemberekre.
Részletek: https://www.physx.u-szeged.hu/oktatas/kepzeseink/uj-szakunk-fotonikai