Az ELI ALPS építésének munkálatai 2014 tavaszán kezdődtek el, 2017-re pedig elkészült az épületkomplexum és ugyanebben az évben az első lézerek is megérkeztek hozzánk.
A kutatóintézetünk létesítését támogató projekt 2023. szeptember végén zárul, mely eredményeként létrehozott teljes kutatási infrastruktúra (ún. elsődleges források, másodlagos források, kísérleti állomások, tudományos előkészítő és kiértékelő berendezések, műhelyek) innentől kezdve a hazai és külföldi kutatók rendelkezésére áll kísérleteik elvégzésére.
Ez alkalomból új mérföldkövet helyeztünk el az épület előtti sétányon, illetve különleges játékra hívjuk látogatóinkat a Kutatók Éjszakáján. Lépjen be Ön is a tudományok világába, járja végig állomásainkat, váljon egy estére kutatóvá az ELI ALPS-ban!
A játék során az érdeklődők megismerkedhetnek a kutatóvá, felhasználóvá válás lépéseivel: az épület berendezéseinek használatával kapcsolatos biztonsági oktatáson vehetnek részt, bepillanthatnak a kísérletek elvégzését megelőző folyamatokba, kísérleti bemutatókat tekinthetnek meg, virtuális laborban tevékenykedhetnek és a kutatói munkájuk végén még publikálhatnak is!
Programjaink, a játék során bejárható állomások:
Felhasználói információs pult (kutatóvá, felhasználóvá válás folyamatának és a játék menetének ismertetése)
I. Biztonsági oktatás
1. Tanulj a biztonságról! (minden korosztálynak)
2. Lézervédelmi szemüveg (minden korosztálynak)
3. Sugárözönben élünk - sugárvédelmi információk és mérések (minden korosztálynak)
4. Légy környezettudatos! (minden korosztálynak)
5. "Passzold vissza, Tesó!" - a használt mobiltelefon visszagyűjtő kampány újraindult, melyhez kutatóintézetünk is csatlakozott. A Kutatók Éjszakáján látogatóink nálunk is leadhatják a feleslegessé vált mobiltelefonjaikat. Bővebb információ a kampányról: “Passzold vissza, Tesó!” kampány – KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért
Bemutatjuk, hogy az egyedi kutatástechnológiai berendezésekkel folytatott tevékenység során hogy biztosítjuk felhasználóink, külső partnereink és látogatóink biztonságát, egészségének, valamint a környezet védelmét. Vendégeink részt vehetnek biztonsági képzésünkön, kipróbálhatják lézervédelmi szemüvegeinket, tesztelhetik sugárvédelmi műszereinket, és környezetvédelmi és környezettudatosságra fókuszáló teszteket tölthetnek ki.
II. Előkészületek
1. Tükröm, tükröm… - az Optikai műhely bemutatója (12+ éveseknek ajánlott)
Hogyan készülnek a lézeres kísérletekhez használt tükrök? Miért fontos a megfelelő felületi minőség, illetve a megfelelően megválasztott rétegezés? Ezt mind megmutatjuk és elmagyarázzuk.
2. Lézersakk (minden korosztálynak)
3. Lézeres mérőberendezések az ELI-ben (10+ éveseknek ajánlott)
A közönség az Intézetben használt két lézer tracker (AT 402 és AT 960) működéséről, használatáról kaphat tájékoztatást.
4. Alkatrészsimogató (minden korosztálynak)
Miből vannak a lézerek? És a vákuumrendszer? Ahhoz, hogy minden berendezésünk pontosan azt csinálja, amit mi szeretnénk, rengeteg alkatrész pontos összjátékára van szükség. Ezek közül mutatunk be néhányat: elmagyarázzuk, hogy mire valók, hogyan készültek, és miért olyanok, amilyenek. Jópár darabot kiállítunk, hogy jól meg lehessen vizsgálni - azokat pedig, amelyek nem hozhatók ki a laboratóriumokból, videón mutatjuk be.
Szórakoztató, gondolkodást igénylő társasjáték.
III. Beöltözés tisztatéri ruhába, szelfi-készítés (minden korosztálynak)
IV. Kísérleti bemutatók
1. Az ELI ALPS lézerei (14+ éveseknek ajánlott)
Bemutatjuk az ELI ALPS lézerrendszereinek legfontosabb paramétereit, elmagyarázzuk ezeknek jelentőségét.
2. A nagyintenzitású lézer működése (14+ éveseknek ajánlott)
Animáción mutatjuk meg, hogy hogyan "készül" a nagyintenzitású lézerimpulzus az ELI ALPS legerősebb lézerrendszerében.
3. Optikai beállítások (14+ éveseknek ajánlott)
Lézeres mutatóból és tükrökből álló egyszerű optikai rendszer beállítása
4. Impulzusnyújtás (14+ éveseknek ajánlott)
A nagyintenzitású, ultrarövid lézerimpulzusok előállítása során az impulzus több erősítő fokozaton megy át. A folyamat során az impulzust átmenetileg időben meg kell nyújtani, hogy megfelelő mennyiségű energiát vehessen fel. Bemutatónkon ezt a folyamatot mutatjuk be.
5. A fény hullámtermészete (14+ éveseknek ajánlott)
A fény hullámtermészetét egy (egyszerű szinuszhullámnak tekinthető) lézernyalábbal látványosan, gyakorlatias nézőpontból lehet tanulmányozni. Ezáltal a fizikában gyakori bonyolult matematikai képletek jelentése érthetőbbé, elképzelhetővé válik. A kísérlet során egy Michelson interferométer segítségével kaphatunk rövid betekintést a hullámtan és optika témakörébe. Azt is szemléltetjük, hogy hogyan lesz a folytonos szinuszhullámokból lézerimpulzus.
Imserkedés a hőkamerával
6. Posztkompresszió (14+ éveseknek ajánlott)
A következő generációs attoszekundumos források kialakításához a lézerimpulzusok időbeli hosszát számos kísérletben csökkenteni kell. Ehhez a lézernyalábot vékony lemezbe fókuszáljuk, ahol a fény-anyag kölcsönhatás révén új színkomponensek jönnek létre, rövidebb impulzusokat eredményezve.
7. Ultragyors folyamatok megfigyelése (12+ éveseknek ajánlott)
Hogyan lehet nagyon gyorsan mozgó tárgyakat megfigyelni, róluk éles pillanatfelvételeket készíteni? Bemutatónkon megismerhetik az ultragyors folyamatok - amilyen például az elektronok atomon belüli mozgása - megfigyelésére alkalmas módszereket.
8. Spektroszkópia (14+ éveseknek ajánlott)
9. Lencse alatt: A felfedezés éjszakája (12+ éveseknek ajánlott)
Mikroszkóp alatt láthatnak különböző biológiai rendszereket (sejtkultúrákat, zebradánió halembriókat és lárvákat, valamint szövettani metszeteket). Megismerkedhetnek a sugárbiológiai vizsgálataink során használt élő szervezetekkel.
10. Fény-anyag kölcsönhatás (12+ éveseknek ajánlott)
Az ELI ALPS-ban folyó kutatások a fény-anyag kölcsönhatás különböző formáinak megismerésére irányulnak. Bemutatónkból megtudhatják, hogy melyek is ezek a kölcsönhatások, és milyen módszerekkel lehet ezeket vizsgálni.
11. Virtuális laborlátogatás VR-szemüveggel (14+ éveseknek ajánlott)
VR-szemüveg segítségével virtuális laborban tevékenykedhetünk.
12. Fényelhajlás (14+ éveseknek ajánlott)
Alapvető fényelhajlási (diffrakciós) jelenségek bemutatása. Miért hasznos ez a lézerfizikában és ugyanakkor miért próbáljuk elkerülni?
13. Szappanbuborék másképp: ultravékony folyadékhártyák és a lézerek (SZTE Fizikai Intézet) (12+ éveseknek ajánlott)
A másodpercenként akár több száz lövést leadó lézerek igazi kihasználásához az kell, hogy olyan céltárgyat készítsünk, amely kellően vékony, és a két lézerlövés közti nagyon rövid idő alatt meg tud újulni. Az SZTE NLTL kutatói által megépített, az ELI-ALPS MTA területén működő lézeres neutronforrás esetén ez a folyadékhártya nehézvíz, a (világrekord) vastagsága mindössze 200 nm. A kísérleti demonstrációban vízsugarakkal csinálhatnak az érdeklődők vékony folyadékrétegeket, melyek vastagságát színes inteferenciacsíkokkal is ellenőrizni lehet.
V. Előadások (helyszín: "Agy" előadóterem)
17:15 – 17:45 Szuper lézerek, szuper tudomány - prof. Varjú Katalin tudományos igazgató, ELI ALPS
Az ELI ALPS kutatási berendezései (fény- és részecskeforrásai) egyedülálló paraméterkombinációikkal a világszínvonalat képviselik. De miért volt szükség ezek kifejlesztésére és a kutatóintézet létrehozására? Milyen kutatások elvégzése vált lehetővé az ELI ALPS átadásával?
18:15 – 18:45 A fénykard „valójában” lézerkard? - dr. Hack Szabolcs tudományos munkatárs, ELI ALPS
"Fénykard. Fürgébb és elegánsabb, mint a lézerpuska. Emberibb fegyver. Emberibb időre való.” – mondta Obi-Wan Kenobi a filmtörténelem talán legismertebb és legnépszerűbb fegyveréről. Előadásunkban megvizsgáljuk, hogy a rajongók által lenézett lézerkard elnevezés jogos-e, és hogy milyen valóságalapja lehet a fénykardkészítésnek.
19:15 – 19:45 Spektroszkópia az életünkben - dr. Divéki Zsolt tudományos munkatárs, ELI ALPS
Megtudhatjuk, hogy milyen szerepet játszik az életünkben a spektroszkópia.
20:15 – 20:45 Fényvitorla, avagy lézeres részecskegyorsítás plazmában - dr. Lécz Zsolt tudományos munkatárs, ELI ALPS
Az elmúlt évszázad alatt a részecskegyorsítási technológiák rengeteget fejlődtek, aminek köszönhetően hatalmas energiákra vagyunk képesek gyorsítani a részecskéket. Ezen extrém energiák új kapukat nyitnak az anyagtudományokban, a részecskefizika és biofizika egyes területein. Mivela hagyományos gyorsító berendezések megépítése és fenntartása igen költséges, érdemes új, sokkal hatékonyabb módszerek után nézni. Az egyik ilyen módszer a lézeres gyorsítás, ami plazma halmazállapotúvá alakított gázban történik néhány centiméteres távolságon. Az előadásomban ennek alapelvét, működését mutatom be, és az előttünk álló kihívásokat fogom vázolni.
VI. Vezetett látogatások
- Körbevezetés az ELI ALPS épületében (találkozási pont: recepciós pult) (12+ éveseknek ajánlott)
17:20, 17:40, 18:00, 18:20, 18:40, 19:00, 19:20, 19:40, 20:00, 20:20 órai kezdettel
A program előzetes regisztrációhoz kötött, regisztrálni ITT lehet.
- A Fókusz interaktív látogatói tér megtekintése (polárfagyi, lézerhárfa, lézeres hangátvivő és sok más érdekesség) (12+ éveseknek ajánlott)
A program előzetes regisztrációhoz kötött, regisztrálni ITT lehet.
VII. ELI ALPS mérföldkő - Egy új korszak kezdete
VIII. Kutatási jelentés, publikálás (kérdezz-felelek, „saját publikációval” szelfi készítés, ajándék)
A program helyszíne: ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet, Szeged, Wolfgang Sandner u. 3.
Nyitva tartás: 2023. szeptember 29. (péntek), 17-21 óráig
Az esemény látogatása díjmentes, minden érdeklődőt szeretettel várunk!
A programelemek, előadások a játékban való részvételtől függetlenül is látogathatók, az állomások szabadon bejárhatók.
A programváltozás jogát fenntartjuk.